Akne

Home » Akne ravi » Akne

Kahjuks aknet pole võimalik päris vältida ega ära hoida, kuid regulaarse näohooldusega, mõnede soodustavate faktorite (higistamine, rasvane kosmeetika, pigistamine) vältimisega ja õigeaegse adekvaatse raviga on võimalik märkimisväärselt haiguse raskusastet vähendada ja seega vähendada võimalike armide teket räägib  www.medemis.ee.

 

Kõike mõjutab see kas akne vorm on – kerge, keskmise või raske aknega.  Osa ravimeid saab apteegist osta ilma retseptita, seespidiseid ravimeid müüakse ainult arsti retsepti alusel.

Sinu arst valib sobivaima ravimi ning selgitab, kuidas seda õigesti kasutada, missugused on võimalikud kõrvaltoimed ja millistest ettevaatusabinõudest peab kindlasti kinni pidama. Samuti teab arst soovitada parima nahahoolduse. Doktor teab hinnata raviprogressi ja ennekõike kõrvaltoimeid, selleks ongi oluline arsti juures konsultatsioonis käia.
Kahjuks pole olemas imeravimit, mis sobiks ühtviisi kõigile. Akneravi on personaalne, kestab pikka aega ja nõuab kannatust ja doktori nõuannete järgimist. Kui raviga alustada varakult siis saab vältida arme ilma ilukirurgia.

Seoses hormonaalsete muudatustega puberteedieas tekib krooniline rasunäärmetehaigus akne, mis lööb välja rinnal, seljal ja näos. Seda iseloomustab vistrike esinemine nahal , rasuvoolavus, komedoonide, põletikuliste sõlmede, mädavillide ja raskematel juhtudel ka armide teke.

Kõige sagedasem krooniline nahahaigus puberteedieas ja üks sagedasemaid nahahaigusi üldse. Haigus algab puberteediea alguses (tüdrukutel veidi varem kui poistel), kestab 5-10 aastat ja paraneb tavaliselt peale 24.eluaastat, kuid vahel püsib ka kauem. Aknet esineb poistel ja tüdrukutel võrdselt, kuid hulle vorme on rohkem meestel. Näo haaratuse tõttu on akne suureks kosmeetiliseks probleemiks, mis tekitab noortele palju psühhosotsiaalseid raskusi.
nägu3

Kuidas?

Põhjuseid võib olla palju, kas siis pärilikkus, liig rasu, rasunäärmete häired, bakterid või hormonaalsed probleemid.

Noorukitel, kelle vanemad põdesid noorena aknet on suurem tõenäosus haigestuda. Pärilik on ka armide teke.

Hormonaalne tasakaal.

Enne puberteeti on rasunäärmed väikesed ja akne ei saa tulla. Puberteedis meessuguhormoonid stimuleerivad rasunäärmete kasvu ja rasueritust. Rasunäärmed toodavad rasu, mis sisaldab mitmeid rasvhappeid. Akne suurus ja rasu hulk on küllaltki omavahel seotud.

Nii mehel kui naisel on mõlemal piisavalt androgeene, et tagada tugev näärmete töö. Peaaegu kõigil aknehaigetel on rasunäärmed ja rasueritus suuremad kui tavalise nahaga inimestel.

Naharakkude sarvestumise mõjul muutub ka rasunääre viimajuha ava pisemaks. Tänu rohkele rasule ummistuvad kanalid ning tekivad rasukorgid ehk komedoonid. Tõsi, mustadest suurtest komedoonidest pääseb rasu siiski natuke välja aga valgetest komedoonidest ei, sest nende auk on palju pisem.Rasunäärmete ümbrus on soodsaks kasvukeskkonnaks mikroobidele. See omakorda tekitab rasvhappeid, mis muudavad näärmeava sarvestumist ja kutsuvad ligi põletikurakke, tehes põletikulisi ummistusi ja mädavillikesi.

Karvanääpsu seina purunemine, kas siis pigistamise või põletiku tagajärjel viib suuremate armideteketele ja mädakogumikele.

nägu1

Comments are closed

Footer Column 1

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Footer Column 2

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Footer Column 3

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Footer Column 4

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

A wordpress theme from BWThemes